Głowa odświeżona, kubki smakowe wyczyszczone, bateria w aparacie naładowana – ogłaszam swoją gotowość do udziału w Warszawskim Festiwalu Piwna!
O tym, dlaczego warto przyjechać do Centrum Konferencyjno-Targowego przy ul. Domaniewskiej 37A w Warszawie, jakiś czas temu przekonywali nas na moim blogu sami twórcy WFP – Jacek Materski i Paweł Leszczyński. Toż to w jednym miejscu i czasie piwosze będą mogli wciągnąć smakołyki wszystkich najważniejszych przedstawicieli polskiego kraftu.
Ja do Warszawy dotrę w sobotę i mam dziwne wrażenie, że niestety część piw zostanie już spożytych bez mojego udziału. Wiem również, że w okolicy dwudziestej próbki moja percepcja zaczyna szwankować. Żeby więc sobie i jej nie zaszkodzić, wybrałem 15 „Have To Drink” spośród polskich świeżynek, którymi niniejszym się z Wami podzielę.
Aha, Hades Gone Wild z browaru Olimp tu nie wpisuję. Dlaczego? Ponieważ dostępny będzie tylko dla szczęśliwców, którzy wcześniej go sobie zaklepali (jestem w tym gronie).
Kolejność alfabetyczna. Kolejno: browar, nazwa piwa, gatunek, alkohol/ekstrakt.
- Artezan, Preparat, smoked barley wine (10%/22°) – samo hasło „barley wine” już powinno was przekonać, a gdy do tego jeszcze dochodzi „wędzone”…
- AleBrowar, John Sour, sour ale (6,5%/16°) – dla niektórych John Cherry był zbyt kompotowaty i zbyt mało kwaśny. Może jego kolego Sour ich zadowoli?
- AleBrowar/Nøgne Ø, Chmiel IUNGA IPA, polish IPA (6%/14°) – dziecko rewizyty AleBrowaru w Norwegii, mające pokazać, że polski chmiel też potrafi dać czadu.
- Bednary, Kakarotto vs Wet Hop, IPA (5,5%/14°) – kolejny pojedynek z browaru Bednary, tym razem naprzeciwko chmielu Cascade stanie mokra szyszka polskiej aromatycznej Sybilli.
- Doctor Brew, West Coast (Molly) IPA, AIPA (7,1%/16%) – goryczkowa petarda od doktorów z Wrocławia (95 IBU!), w dodatku przyozdobiona zdjęciami fanów.
- Faktoria, Winchester, imperial IPA (b.d./18,1°) – 150 IBU to chyba wystarczająca rekomendacja.
- Gzub, Dwudzik, dubbel (7,5%/17,5°) – kapitalny Piknik z Dzikiem udowodnił, że browar Gzub jak mało kto w Polsce ma pojęcie o belgijskich stylach. Pora na dubbla.
- Inne Beczki, Konicek, american weizen (b.d./b.d.) – nowy browar kontraktowy startuje z grubej rury, oferując tradycyjnego pszeniczniaka nachmielonego po amerykańsku.
- Perun, Sabat Czarownic, dunkelweizen (5,8%/13°) – kolejna pszenica, tym razem z czekoladowym kopem.
- Pinta, American Red Wheat, american wheat – zbyt wiele szczegółów na ten temat nie podano, ale połączenie amerykańskiej rześkiej pszenicy z karmelowym dodatkiem brzmi niezwykle ciekawie.
- Piwna, Pyskaty Troll, american stout (6%/13.3°) – amerykańskie chmiele plus irlandzki styl równa się to co lubię.
- Podgórz, RIS, russian imperial stout (7,5%/19°) – prapremiera relatywnie lekkiego (jak na styl) RISa, ale z obietnicą czekoladowej orgii.
- Spirifer, 303, extra special bitter (5,1%/13°) – niby nudny angielski styl, ale podobno dzięki chmielowi Tomahawk ma być naprawdę bitter.
- Trzech Kumpli, Simple Mosaic, pale ale (4,5%/11,6°) – ich pierwsze piwko będące połączeniem witbiera i tradycyjnego pale ale zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie. Dam więc szansę ich single hopowi.
-
Widawa, Oxymoron, black IPA (6,2%/16°) – kolejna BIPA z Widawy. Poprzednie mnie nie zawiodły, wiec i tym razem zapowiada się coś, co uraduje moje podniebienie.
oryginalny pewnie żaden z nas nie będzie.
wczoraj sporządziłem listę (ja mam trzy pełne dni :-)):
Bednary Witmistrz Waldemar Pitala
Bednary Kakarotto vs Wet Hop
Artezan Białe IPA
Kingpin Rocknrolla
Browar Piwna Pyskaty Trol
Świński Ryjek Opolski Łącznik
Gzub Piknik z Dzikiem
Gzub Dwudzik
Kingpin Berserker
Widawa Pirania
AleBrowar John Sour
Artezan Preparat
Haust Piwonauta
Faktoria Smoked Stout
De Struise Black Albert
Pinta Grodziskie 4.0
Lubrow SKM
Haust American Lager
Wąsosz American Lager
Podgórz Śnieżny koczkodan
Widawa Magic Donington’93
AleBrowar Chmiel Iunga IPA
Dr Brew Molly IPA
Dr Brew West Cost IPA
Sobótka 12
Olimp Eris
Reden Milkołak
Perun Noc kupały
Podgórz RIS
Pracownia Mr. Hard
Zazdroszę trzech dni! Ze względu na dobro głowy i żołądka muszę postawić tylko na wspomnianą „piętnastkę” 😉