Skąd czerpać wiedzę na temat warzenia? Oto kilka źródeł, w których znajdziesz niezbędne informacje.
Po wtorkowym tekście o pierwszym warzeniu dostałem od was kilka pytań na temat całego procesu. Wiecie, schlebia mi to, ale jestem zdecydowanie za cienki w pasie, by opowiadać wam, jak należy „prawidłowo warzyć piwo”. Mogę wam za to podpowiedzieć, na podstawie własnych doświadczeń, gdzie szukać odpowiedzi na nurtujące pytania.
Faktem jest, że choć warzenie w jakimś sensie przypomina gotowanie rosołu, to jednak nie da się go przeprowadzić od tak, z kopa. Szczególnie gdy decydujesz się na zabawę z zacieraniem. Musisz wiedzieć, jak powinien wyglądać ten proces i ile trwać, a także jak się zachowywać na poszczególnych etapach, by robić brzeczce dobrze.
Przygotowując się do rozpoczęcia przygody z piwowarstwem domowym, korzystałem z kilku źródeł. Tutaj podam wam polskojęzyczne, byście szybko mogli do nich zaglądnąć i dowiedzieć się o co w warzeniu chodzi.
-
Dave Miller „Domowy wyrób piwa”
Spośród kilku dostępnych na rynku podręczników, ja wybrałem akurat ten autorstwa amerykańskiego speca od warzenia piwa w każdych warunkach. Dave Miller w swojej książce dokładnie opisuje dosłownie każdy element procesu, skupiając się nie tylko na uwagach praktycznych, lecz także teoretycznych, które pozwalają lepiej zrozumieć to, co dzieje się w kotłach i fermentorze.
Dzięki „Domowemu wyrobowi piwa” dowiesz się, dlaczego w trakcie zacierania stosuje się przerwy, na jakiej zasadzie drożdże zjadają cukier i produkują alkohol oraz skąd tak naprawdę bierze się goryczka w piwie. Miller dokładnie omawia każdy surowiec piwowarski, łącznie z wodą. Punktuje wady, które mogą pojawić się w piwie i wskazuje możliwe rozwiązania. Podaje też wzory pomocne przy wyliczaniu Blg, alkoholu i IBU. Jak dla mnie – pozycja obowiązkowa.
Dwa najpopularniejsze (nie wiem, czy to jeszcze aktualne) portale piwowarskie. Pierwszy skupia się wyłącznie na warzeniu piwa w domu i konkursach, drugi jest raczej ogólnotematyczny, ale i w jego archiwach znajdziesz sporo ciekawych dyskusji i porad na temat domowej zabawy ze zbożem, chmielem i drożdżami.
Jednak numerem jeden jest Piwo.org, a to za sprawą dwóch działów: forum i wiki. W tym pierwszym odszukasz interesujące cię informacje na temat dosłownie każdego etapu warzenia i fermentacji piwa. W drugim z kolei zostaniesz przeprowadzony krok po kroku przez cały proces, znajdziesz szczegółowe opisy stylów, a także sprawdzone receptury, które wygrywały na konkursach piwowarskich.
-
„Warzenie piwa w domu” z Kopyrem
Ta seria to opus magnum Tomka, gdyż w prosty i logiczny sposób pokazuje warzenie od a do z. Patrząc na Kopyrowe filmiki ma się wrażenie, że piwowarstwo domowe to najprostsza rzecz na świecie. Czyli że facet odwalił kawał dobrej roboty.
Oczywiście, Tomek nie porusza tutaj wszystkich aspektów warzenia i nie wdaje się w (nie)zbędne szczegóły. Przeprowadza nas za to przez każdy etap dbając o to, by wszyscy zakumali, o co w tej zabawie chodzi. Skoro mnie się udało, to i ty dasz radę.
Świetny blog cenionej piwowarki domowej, Doroty Chrapek (ma na koncie Grand Championa), na którym również znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Oprócz szczegółowego opisu każdego etapu warzenia, Dori charakteryzuje też surowce piwowarskie, podaje receptury, opisuje style (historia i charakterystyka), wskazuje pułapki w procesie warzenia – słowem tworzy gigantyczną piwną encyklopedię.
Kwartalnik wydawany przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych – dla członków darmowy, dla pozostałych za dyszkę. W każdym numerze znajdziesz relacje z wydarzeń, ciekawe wpisy o historii piwa, no i to co dla nas najważniejsze – porady piwowarskie.
Na stronach „Piwowara” poznasz pełne receptury piw w różnych stylach, ich charakterystykę oraz wskazówki do procesu warzenia. Dowiesz się też sporo o wszystkich surowcach piwowarskich, począwszy od słodów, na drożdżach skończywszy.
-
Znajomi piwowarzy domowi
Jak to mówią: „koniec języka za przewodnika”. Jeśli czegoś nie wiesz – pytaj. A do kogo uderzać, jeśli nie do zaprzyjaźnionych piwowarów domowych? Ci, co z niejednego pieca chleb jedli, na pewno chętnie udzielą ci odpowiedzi na każde twoje pytanie, albo przynajmniej wskażą, gdzie powinieneś ich szukać. W tym miejscu muszę podziękować tym kolegom, którym ostatnio nie daję spokoju: Kamilowi z AleChanted (raz raz – proszę polubić jego blog!), Maćkowi z browaru Dukla, Mateuszowi z Brokreacji oraz Marcinowi – Piwologowi. Dzięki nim moje życie jest łatwiejsze! 😀
z tym polecaniem ale chantedt toś przewgioł, wiedzy zero i słabizna
Po czym to wnioskujesz? Jakieś konkretne przykłady?
Mam kilka pozycji ksiazkowych odnosnie warzenia piwa (m.in Richard Lehr kupiony w Castoramie oraz ksiazka Wogela) ale co dziwne najwiekszy zbior praktycznych informacji znalazlem w ksiazce „Domowe Piwo” kupionej w Biedronce za jakieś 15 zł.
Wzialem bo byla tania i ku zaskoczeniu ksiazka ta okazala sie najbardziej praktyczna bo zawiera w pigulce wszystkie najwazniejsze informacje a dodatkowo opisy np poszczegolnych rodzajow chimielow oraz ich wplywu na goryczke i aromat czego brakuje mi w innych pozycjach a co pozwala na swiadome komponowanie swoich receptur.
Chodzi o ta ksiazke :
http://www.biedronka.pl/pl/product,id,9048,name,domowe-piwo
Polecam goraco moze gdzies mozna nabyc poza Biedrą.
http://targipiwne.pl/blog/rozmowa-z-adrianem-banachowiczem-autorem-ksiazki-domowe-piwo/ tu znalazlem wiecej info na temat autora i samej ksiazki.