Grybów zmienia markę, AleBrowar kapsel, a Komes butelkę. Czyżby adwentowe nawrócenia?
Jeśli masz piwnego newsa, którym chciałbyś się podzielić, napisz do mnie na FB lub wyślij maila na adres jerry.brewery@gmail.com.
NOWE PIWA:
-> W browarze Artezan rozpoczęto przygotowania do Bożego Narodzenia. W grudniu do knajp trafi świąteczne piwo Too Young To Be Herod – stout z dodatkiem (skórki?) pomarańczy. Zacieram ręce na myśl o woltażu – 8%!
-> Znamy już wszelkie szczegóły dotyczące tegorocznych świątecznych wypustów AleBrowaru, czyli Saint No More. Oprócz odświeżonego Single Hop Simcoe, w sprzedaży pojawi się także Hoppy Dark Ale. Przy okazji firma zaprezentuje świeżutkie etykiety:
PS: oba piwa będzie można kupić w specjalnym, eleganckim zestawie.
-> Brofaktura, autorzy jednej z najskuteczniejszych promocji w historii polskiego FB piwnego, zabutelkowali swojego weizena – Rozkoszne. 4,9% alkoholu, 12,5% ekstraktu kusi, bardzo kusi. Mam nadzieję, że piwo trafi do sklepów we Wrocławiu i innych dużych miastach.
-> Spirifer dołącza do grona wyznawców żyta. Już w grudniu trafi do naszych rąk kolejne piwo uwarzone w czeskim Wyszkowie – Haka. To to bardzo lekkie rye india pale ale – 4,8% alkoholu i do tego 40 IBU. Za to etykieta – mistrz. Popatrzcie sami.
-> Minibrowar Majer przygotował nowe piwo (premiera odbyła się wczoraj). To Red Ale w brytyjskim wydaniu (chmiele Marynka i Fuggles) o mocy 5,5%.
-> Faktoria wznawia piwo Pony Express, Nie byłoby o czym pisać, gdyby nie fakt, że jego druga warka będzie zawierała więcej słodu pszenicznego, kosztem karmelowych.
-> Restauracyjny Browar Dziedzice dołącza do piwnej rewolucji, sięgając po Red AIPA. Włodarze miejscówki na razie nie zdradzają szczegółów przedsięwzięcia, jednak opis smaku i aromatu (nuty żywicy, grejpfruta i brzoskwini) podpowiadają mi, że do kotła rzucono Centenniala. Tak czy owak – czekam na szczegóły.
-> Ursa Maior przygotowała swoje 16. piwo. Nazwa (śliczna) Dwa Misie. Styl: mocne belgijskie pale ale. Szykuje się dość mocny (6,7% alkoholu) i bogaty w smaki trunek.
NOWE BROWARY:
-> Wrocław wreszcie dorobi się rzemieślniczego browaru pełną gębą! Profesja, bo tak się będzie nazywał, właśnie wzbogaciła się o sprzęt do warzenia, budynek jest wykańczany, zatem nic, tylko czekać na pierwsze piwo.
-> Niedaleko mojego rodzinnego Krosna, a konkretnie w Dukli, również rusza browar rzemieślniczy. Browar Dukla wyzionął ducha jakieś sto lat temu, ale – jak wiadomo – piwna rewolucja ma siłę wskrzeszania. W budynku właśnie montowany jest sprzęt do warzenia, podejrzewam więc, że po Nowym Roku powinna ruszyć produkcja piwa.
-> 5 grudnia na rynku pojawi się pierwsze piwo nowego browaru rzemieślniczego – Waszczukowe. To inicjatywa Mateusza i Karola Waszczuków, którzy w czerwcu zajęli trzecie miejsce podczas Konkursu Piw Domowych na Festiwalu Birofilia, w kategorii cascadian dark ale. Taki też będzie ich pierwszy produkt, którego nazwa brzmi Pal Licho. Czekamy!
CIEKAWOSTKI:
-> Jeśli ktoś z was nie czytał tego tekstu, to informuję jeszcze raz: Browar Grybów chce zerwać z dotychczasowym wizerunkiem, który w piwnym świecie – umówmy się – nie był zbyt korzystny, głównie ze względu na niską jakość produktów. Zaczyna od rebrandringu – od teraz nazywają się Pilsweiser, postawienia nowej strony internetowej, odświeżenia grafik i nazw piw.
-> Zdecydowanie ciekawszą zmianę przejdzie wkrótce AleBrowar (znów oni!). Nie dość, że kolejne piwa pomorskiej załogi będą miały odświeżone, naklejkowe etykiety, to jeszcze ekipa wyposaży je w nowe kapsle:
-> Browar Fortuna wypuszcza specjalną edycję swojego Komesa, w pięknych, korkowanych butelkach. Oby tylko porter bałtycki nawiązywał do warek z początku tego roku, bo aż szkoda tak ładnego szkła na słabe piwo.
NOWE KNAJPY:
-> Warszawa w natarciu! Kolejny multitap z kraftowym piwem pojawi się na mapie stolicy. To Same Krafty, mieszczący się przy ulicy Nowomiejskiej 10. Oprócz piwa, na miejscu serwowane będę uwielbiane przez piwoszy burgery, a także pizza. Data otwarcia jeszcze nie jest znana.
IMPREZY:
-> 20 grudnia w pubie Krajina Piva odbędzie się już piąty Toruński Zlot Piwowarów Domowych. Na tapetę wędrują trzy style: rauchbier, RIS i Black IPA.
Pierwszy multitap na Starym Mieście (Elephanta nie liczę) – elegancko.