Ursa Maior świętuje rocznicę, Artezan dymi grodziszcza jabłonią, a Doctor Brew szykuje lekkie piwo na lato. W piwnym świecie jak zwykle sporo się dzieje.
Jeśli masz piwnego newsa, którym chciałbyś się podzielić, napisz do mnie na FB lub wyślij maila na adres jerry.brewery@gmail.com
NOWE PIWA
-> Poznaliśmy szczegóły kolejnego piwa od AleBrowaru, o którym pisałem przed tygodniem. Będzie to wiśniowe sour ale o nazwie John Cherry (do Johna Terry’ego zupełnie niepodobny). 6,5% alkoholu, 16% ekstraktu i dodatek soku z wiśni, który zagwarantuje totalną kwaśność. Premierę przewidziano na połowę września. Co ciekawe, butelka piwa nie będzie miała etykiety, a nadruk (podobnie jak Deep Love) z odświeżoną grafiką. Zresztą, zobaczcie sami:
-> Ani się obejrzeliśmy, a browarowi Ursa Maior stuknął roczek. Na tę okazję duet z Uherców Mineralnych uwarzył swoje czternaste piwo, nazwane Żar Nad Wetliną (kto był, ten wie, że okolice Jeziora Solińskiego letnią porą dają popalić wysoką temperaturą). Styl: lekkie brown ale (5% alkoholu, 12% ekstraktu), nachmielone amerykańskimi odmianami.
-> Swoją propozycję na lato uwarzył też Doctor Brew. Jego Summer Ale ma być lekkie, aromatyczne i – jak to zwykle z doktorkiem bywa – bardzo goryczkowe (a przynajmniej taką mam nadzieję). Premierę przewidziano na koniec sierpnia.
-> Za to na dniach do sklepów trafić ma kolejny produkt z browaru Wąsosz. Szykuje się nam polish weizen Pszeniczne 12,8°, który ma kusić nie tylko bananami, ale i cytrusowym aromatem oraz solidną goryczką od naszego rodzimego chmielu Iunga.
-> Ekipa browaru Jan Olbracht, a konkretnie jego restauracyjnego wcielenia z Torunia, pichci portera, a pomagają jej w tym członkowie PSPD Maciej Piaszczyński i Tomasz De Weyher. Szczerze mówiąc nieco się już pogubiłem w tych Olbrachtowych koneksjach, w związku z czym nie wiem, czy to piwko trafi do butelek, niemniej gdyby ktoś przejeżdżał przez Toruń, to z pewnością powinien go spróbować.
-> Druga nowinka od Jana Olbrachta, tym razem tego z Piotrkowa. Mianowicie dla kolejnych warek piw browaru etykiety stworzył… Andrzej Mleczko. Nie powiem, jest zabawnie 😉
-> Artezan podąża drogą Pracowni Piwa i Pinty, warząc kolejną wersję grodziskiego, o pieskiej nazwie Fafik (4% alkoholu, 10% ekstraktu). Tym razem by uwędzić słód, ścięto jabłoń i buk, a by wzbogacić smak, postawiono na nowozelandzki chmiel Motueka. Spodziewajcie się zatem pomarańczy i brzoskwini pomieszanych z kiełbaską.
-> A propos ciekawych dodatków, to browar Bednary dorzuci do swojego najnowszego stouta… ostrygi. To pomysł zaczerpnięty od irlandzkich kolegów, którzy do swojego narodowego gatunku wrzucają co popadnie. Ciekaw jestem jak wyjdzie naszym… Aha, to nie ostatnia nowa propozycja z Bednarów – pod koniec sierpnia do sprzedaży trafi AIPA Kakarotto Vs Sorache Ace. Ma być cytrusowo, ale i eksperymentalnie.
-> Ciekawostkę uwarzył browar restauracyjny Reden. Otóż ziomale z Chorzowa wymyślili sobie, że stworzą pierwszego w Polsce Cascadian Dark Lagera 1 UP, czyli ciemnego lagera nachmielonego po amerykańsku. No no no… Gdy tylko buteleczka pojawi się u mnie na dzielni, zaraz pobiegnę ją kupić.
-> Bednary raz jeszcze. Browar skumał się z chłopakami z Piwoteki i razem z nimi uwarzył orzechowe brown ale. Nazwa genialna – Orzesz Ku…. Parametrami (6,3% alko., 16,5° Blg) niewiele odbiega od Artezanowego Wiewióra, więc już wyszczerzam zęby w zadowoleniu niczym rasowa wiewiórka.
-> Od jutra w Polskę wyrusza nowe piwo browaru Widawa i Tomka Kopyry – Pirania. Cóż to za styl, tego moje oko nie jest w stanie dojrzeć. Wiadomo jedynie, że piwo będzie nachmielone Simcoe, Amarillo i Centennialem i osiągnie 92 IBU. Nieźle.
-> Browar Perun szykuje drugą warkę Jasnego Gromu. Cóż to za nowość? – spytacie. Ano taka, że zmieniono chmielenie. Tym razem do kotła powędrowało pięć odmian: Tomahawk, Amarillo, Palisade, Summit i Mosaic. Brzmi zachęcająco.
DEBIUTY BROWARÓW
-> Kłodawa przeżywa ostatnio oblężenie nowych kontraktowców. Swoje pierwsze piwo warzy tam pochodzący z Łodzi Browar Centralny, założony przez Wiesława Koziarskiego. Na pierwszy ogień idzie nachmielony nowozelandzkimi odmianami amber ale – Rudi Nelson. Piwko właśnie sobie leżakuje, więc kwestią czasu jest jego trafienie do sklepów. Jaszczurze – czekam!
-> To jeszcze nie koniec nowości z Łodzi! Powstaje tam bowiem kolejny browar rzemieślniczy, Antybrowar. Nazwa przedsiębiorstwa założonego przez czwórkę miejscowych piwowarów ma prezentować bunt przeciwko koncernówkom, ale jak dla mnie trochę za bardzo przytula się do AleBrowaru. Nie po mianie ich jednak poznacie, a po piwach. Te dopiero za rok, bowiem warzelnia dopiero się buduje.
IMPREZY
-> W Poznaniu trwa właśnie Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. Do niedzieli włącznie możecie nieźle się najeść, a w dodatku co nieco wypić – na tapecie m.in. nalewki i oczywiście dobre, rzemieślnicze piwo.
-> Zapowiadana już impreza Beer Geek Madness (jej szczegóły poznacie na blogu jutro!) doczeka się też biforka w pubie Kontynuacja, powiązanego z ciekawym konkursem na pomysłowe zdjęcie… sami zobaczcie czego.
<
-> Jako że w tej rubryce jeszcze o nim nie wspominałem, więc uczynię to teraz – w dniach 10-12 października w Warszawie, w auli głównej Centrum Konferencyjno-Targowego (Domaniewska 37), odbędzie się pierwszy Warszawski Festiwal Piwa. Już teraz zapowiedziało się 56 browarów z Polski i świata, a lista cały czas się wydłuża! Niedługo znajdziecie na blogu większą zapowiedź wydarzenia, a póki co odsyłam do wywiadu Michała Kopika z Piwnego Garażu z pomysłodawcami imprezy.
Pingback: Czy piwo jest zdrowe? | ValcomTech