Yerba mate w IPA, papryczki chilli w stoucie, a kawa w belgijskim blonde. Zobaczcie, co jeszcze do swoich piw wrzucają polskie browary.
Jeśli masz piwnego newsa, którym chciałbyś się podzielić, napisz do mnie na FB lub wyślij maila na adres jerry.brewery@gmail.com.
NOWE PIWA:
-> Raduga zaprasza na kolejny seans z dobrym piwem. Po niezwykle udanej przygodzie z żytem w Sunset Blvd, browar sięga po to zboże w Lost Weekend – czyli black IPA. Więcej szczegółów już wkrótce.
-> Artezan znów sięga po kawę, tym razem w lekkim (5%) stoucie. Maczjato – oto jego nazwa. Dziś powinniście uświadczyć go na kranach w swowich ulubionych knajpach.
-> Piwo z kawą uwarzył także Kingpin, a konkretnie Irish Espresso Stout. Szczegóły trunku nie są jeszcze znane – no, oprócz wyglądu.
-> Już dziś odbędzie się premiera kolejnego piwa browaru Kraftwerk. Uwarzony w Redenie Rogaty to milk stout (4,5% alkoholu, 15 Blg) z dodatkiem kilku odmian papryczek chilli. Wiemy też, że kolejnym piwem duetu będzie Heksa – brown porter z dodatkiem lukrecji.
-> Browar Trzech Kumpli podał, że właśnie uwarzył white IPA, czyli mieszankę witbiera i IPA. Panowie kolejny raz raczyli się sprzętem nowosądeckich Trzech Koron, wyciskając na nim ekstrak 15,5 Plato. Do chmielenia użyto odmian Amarillo, Citra i Mosaic.
-> Dzieje się w gdańskim browarze Lubrow. Otóż do uwarzenia nowego IPA, towarzystwo użyło ryż, owiem, trawę cytrynową i… yerba mate. Zapowiada się niezłe chodzenie po ścianach po przyjęciu dawki takiego trunku.
-> Doctor Brew już wkrótce będzie świętował pierwsze urodziny i to – uwaga – nie przy pomocy IPA, a Double Oatmeal Soutu o nazwie Hoppy Birthday. Na tapecie 7,6% alkoholu, 18% ekstraktu i 48 IBU.
-> Od poniedziałku Viva La Pinta w Krakowie można próbować piwo Cherry IPA, które powstało w wyniku kooperacji włodaży miejscówki z jej bywalcami. Jeśli ktoś z was pił, proszę o podzielenie się wrażeniami!
-> SzałPiw i Pracownia wracają z kolejnym wspólnym piwem. 4 będzie belgijskim blondem nachmielony odmianą Nelson Sauvin oraz doprawiony palonymi ziarnami kawy. Alkohol 5,4%, ekstrakt 13 Blg, 20 IBU. Mniam!
-> To jednak nie koniec kooperacji SzałuPiw! W Wąsoszu, razem z browarem Olimp, poznańskie towarzystwo uwarzyło session (znaczy się sesyjny) begijski blod – Satyr. Piwo powinno być już w waszych ulubionych sklepach.
-> Browar Na Jurze przygotował prawdziwą petardę! Otóż do butelek trafił właśnie Porter Batycki ich produkcji! Szczegółów jeszcze nie znamy, nie wiadomo też, kiedy nastąpi premiera. Nie zmienia to faktu, że to wspaniała wiadomość, iż po ten styl sięga coraz więcej rzemieślników.
-> Nowe piwo szykuje browar Kormoran. Kłos Wielozbożowy jest trunkiem górnej fermentacji, a w zasypie znalazło się kilka odmian zbóż (co zresztą sugeruje nazwa). Oprócz jęczmienia, są to: żyto i pszenica w odmianach orkisz, płaskurka oraz samopsza. Całość nachmielono na aromat Citrą.
-> Warzący w czeskim browarze Konicek team Inne Beczki powraca na rynek ze swoim trzecim piwem – Sigmund. To lager wiedeński o mocy 5,4% – więcej danych nie podano.
-> Browar Twigg postanowił uwarzy serię piw dedykowaną nowohuckim osiedlom. Jako pierwszy powstał napój Młodości – American Pale Ale ku czci najmniejszego osiedla we wschodniej części Krakowa.
-> Jasny Gwint – oto nazwa nowego piwa z browaru Reden. W Świętochłowicach powstało połączenie APA z witbierem, nachmielone jedną amerykańską odmianą – Amarillo. W składzie również skórka pomarańczy oraz kolendra indyjska. Premiera za tydzień.
-> Angielskie IPA powoli wraca do łask wśród polskich rzemieślników. Tym razem swoją interpretację przedstawi browar Wąsosz. Freddie będzie miał 15% ekstraktu oraz goryczkę na poziomie 55 IBU.
-> Bazyliszek przygotował dwa nowe piwa: odmianę swojego RISa Rafineria. Mordor różni się od oryginału ilością chmielu dodanego na zimno. Trunek legitymuje się aż 95 IBU. Drugą propozycją, która już dziś poleje się z kranów warszawskich pubów, to Jasna Cholera – witbier o mocy 4,5%.
-> Kolejne nowe piwo szykuje restauracyjny borwar Haust z Zielonej Góry. Gałgan będzie brown IPA o mocy 6,4% i 65 IBU. Do chmielenia użyto odmian Tomahawk i Cascade.
CIEKAWOSTKI:
-> Browar Wrężel wreszcie wziął się za wizerunkową stronę swojej działalności. Pierwszym krokiem była zmiana logo, kolejnym – etykiet. Już wkrótce do sklepów trafią kolejne warki ich piw okraszone nowym wzornictwem. Zobacznie sami.
-> Poznaliśmy listę piw, które Pracownia Piwa zabierze ze sobą do Kopenhagi na kranoprzejęcie knajp Mikkellera. Wśród czternastu tytułów znalazły się m.in. Dwa Smoki, dwie wersje Smoked Cracow, obaj panowie Mr. Hard, Dragon Fire oraz nowość – powstały w kooperacji z SzałemPiw Funky Cherry. Pełna lista znajduje się tutaj.
-> Krakowski browar restauracyjny Tea Time przeciera polskie szlaki na Wyspach Brytyjskich! Do jednego z pubów w Huddersfield trafiło piwo Black Prince i z tego, co stoi w tym artykule, wnioskuję, że posmakowało miejscowym.
-> Arletta i Grzegorz Ziemian, twórcy Browaru Stu Mostów, zostali nominowani do nagrody Człowiek Roku portalu tuWrocław, w kategorii Biznes Człowiek Roku. Formularz do głosowania (to trwa do końca lutego – można oddać jeden głos dziennie) znajduje się na tej stronie. Powodzenia!
-> Browar Stu Mostów raz jeszcze. W tym roku to właśnie ta ekipa uwarzy dedykowane piwo na Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa. Wybór stylu zależy także od nas! Wystarczy zapisać się na wydarzenie i wziąć udział w serii głosowań. Na początek wybór ale kontra lager.
WYDARZENIA:
–> Jeszcze tylko dziś i jutro w poznańskiej Galerii MM (św. Marcin 24) trwać będzie II Festyn Piwa Rzemieślniczego. W jego ramach odbywają się pokazy warzenia (w roli głównej browar Gzub), degustacje, ślepe testy, quizy o tematyce piwnej oraz koncerty. Szczegółowy program znajdziecie tutaj.
-> Dziś, w warszawskim multitapie Same Krafty, krany przejmuje browar Perun. Od godziny 18:00 będzie można spróbować nie tylko znanych już piw, takich jak Jasny Grom, Noc Kupały czy Duby Smalone, lecz także nowości – Oblewanie Perperuny, która właśnie dziś ma swoją premierę. Oprócz tego przewidziano piwną niespodziankę – check it.
-> Wrocław, Warszawa, Katowice i Gliwice – w tych miastach od dzisiaj do niedzieli z kranów lać się będą (pojawią się także w butelce) dwa debiutanckie piwa browaru Mały Kurek. Duet stawia na style belgijskie: Biała Dama to witbier o mocy 5% z płatkami pszennymi i owsianymi, konedrą, curacao oraz suszoną skórką pomarańczy. Z kolei Belgisjka Kura (?!) to relatywnie lekki dubbel (7%). Szczegóły imprez – tutaj.
-> 28 lutego w Tawernie Pod Piratem w Dukli odbędzie się premiera trzech pierwszych piw Browaru Dukla. Z kranów poleją się American Pale Ale, Pils oraz Weizen. Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia znajdziecie na tej stronie.
-> Akademia Drożdżowa Fermentum Mobile kontynuuje wycieczkę po Polsce. 6 marca zawita do Wrocławia, by w Zakładzie Usług Piwnych opowiedzieć co nieco o wykorzystywaniu drożdży płynnych.
-> Znany jest już termin tegorocznego (drugiego) Browar Festu na poznańskim Starym Rynku. Impreza odbędzie się w dniach 22-24 maja i – wedle zamierzeń organizatorów – ma być dużym wydarzeniem plenerowym dla wszystkich, nie tylko dla piwnych freaków. Więcej informacji pojawi się wkrótce.