Sześć nowych browarów, dwa style historyczne i mnóstwo innych premier – w ostatni tydzień wakacji wejdziemy z przytupem!
Masz piwnego newsa, którym chciałbyś się podzielić? Napisz do mnie na FB lub wyślij maila na adres jerry.brewery@gmail.com.
NOWE PIWA:
- Dobre wieści z chorzowskiego Minibrowaru Reden. Mimo niepokojących doniesień sprzed kilku tygodni o postępowaniu upadłościowym, ekipa cały czas warzy i właśnie szykuje się do premiery nowego trunku – Dymy Cwajki. Będzie to wędzone Brown Ale.
- Waszczukowe podąża popularnym ostatnio trendem warzenia piw z dodatkiem owoców. Ryszard Borówa to przedstawiciel IPA z dodatkiem – a jakże – borówek. Piwo ma 16% ekstraktu i 6,2% alkoholu. Chmiele: Citra, Cascade, Equinox, Ahtanum, Amarillo, Sorachi Ace.
- To już oficjalne – pierwsze piwo browaru Bulkers trafia do sprzedaży.Inwazja Jaszczurów to Brown IPA na nowozelandzkich chmielach – Rakau i Motueka. Goryczka robi wrażenie – 90 IBU. Oficjalna premiera trunku nastąpi jutro w Poznaniu, w Piwnej Stopie.
- Browar Lubicz zaprezentował oficjalnie kolejne (po pszenicznym) piwo, które będzie można wypróbować podczas otwarcia lokalu (dziś ujawniono datę: 4 września). Będzie to Marcowe o ekstrakcie 13,8 Blg.
- Browar Zamość zaprezentował z kolei nowalijkę w postaci Witbiera o niezbyt wyszukanej nazwie Zamojski Witbier. Piwo z dodatkiem Curacao, skórki słodkiej pomarańczy oraz kolendry indyjskiej ma 5% alkoholu i ok. 15 IBU. Aha – nazwa może i niezbyt lotna, za to etykieta i owszem.
- Dziś w katowickiej Kontynuacji Wojtek Solipiwko zaprezentuje dwa nowe piwa. Chuck to American IPA o mocy 5,9% i goryczce na poziomie 68 IBU. Black Bicz to z kolei imperialne Black IPA o mocy 8,1% alkoholu i goryczce aż 112 IBU.
- Na imprezę urodzinową, która odbędzie się 12 września, Browar Na Jurze przygotowuje nowe piwo – Cherry Lady. To Sour Ale z dodatkiem wiśni nadwiślanki.
- Fabrika Rara nie ustaje w swych herbacianych podbojach. Już wkrótce wypuści na rynek dwa wcielenia piwa Brown Porter. Jedno „zwyczajne”, drugie z dodatkiem czarnej herbaty wędzonej Lapsang Souchong. Piwa mają 5,2% uzyskane z 13 Blg.
- Browar Zamkowy Cieszyn prezentuje nowe Brackie Pils, będące kooperacją naszych piwowarów z Czechami. Uwarzone zostało z dodatkiem chmielu Żateckiego. Oficjalna premiera odbędzie się podczas Brackiej Jesieni.
- Poznaliśmy pierwsze polskie piwo, które pojawi się na Beer Geek Madness. Otóż Piwoteka postanowiła wskrzesić zupełnie zapomniany styl – Cottbuser. Lodzermensch, bo tak się będzie nazywało, to lekki (5% alkoholu), kwaśny trunek z dodatkiem płatków owsianych, cukru i miodu.
- Drugą nowością od Piwoteki będzie Drakkar z Gotlandii. To kolejny reprezentant stylu odgrzebanego z odmętów historii – Gotlandsdricka. Jak deklarują twórcy, jest on nieco zbliżony do Sahti (owoce jałowca), wędzony, w smaku słodko-gorzki. Szacunek!
- Córka Młynarza – oto najnowsza propozycja PiwoWarowni. Na tapecie American Wheat. Jego premiera odbędzie się już dziś w czasie Beerweekendu.
- W Krajanie powstały dwa piwa – jasne (6% alkoholu) i ciemne (4,8% alkoholu) – o nazwie Viva Hel. Do niedawna wywar o identycznej nazwie produkowano w Gościszewie. Faux pas? Niedopatrzenie? Wyjaśnienia w komentarzach pod postem.
- Współpraca Kraftwerku i domowego Kattowitzer Brauhaus rozszerzyła się o kolejne piwo. Tym razem będzie to niemiecki Pils o mocy 5,1%. Trunek doprawiono odmianami chmielu Tettnanger, Herkules, Hallertauer Hersbruker i Hallertauer Mittelfruh.
- Przegapiłem ciekawy news, a warto o nim wspomnieć. O tóż sekcja piłkarska Resovii Rzeszów doczekała sie swojego patronackiego piwa – Resoviak. Uwarzony został w browarze Racibórz z inicjatywy hurtowni Świat Piwa. Można więc zakładać, że to Raciborskie z przeklejoną etykietą. Ale zamiast narzekać, proponuję Wam zwrócić uwagę, że to właśnie kooperacja Świata Piwa i Raciborza otworzyła nasz rynek na piwa „muzyczne” (mowa o trunku KSU). Liczę więc na piwa dedykowane innym klubom.
NOWE BROWARY:
- Dolny Śląsk niedługo wzbogaci się o kolejny browar restauracyjny. W Nowych Rochowicach powstaje browar Roch. Więcej szczegółów niebawem.
- Nowa firma powstaje także w Bydgoszczy. Osowa Góra, czyli Kujawski Browar Regionalny, jest cały czas w budowie, ale patrząc na jej postępy można liczyć na otwarcie jeszcze w tym roku.
- Gdańsk doczeka się miejscówki, której już teraz jej zazdroszczę. Stary Maneż to połączenie klubu muzycznego i browaru! Póki co wiadomo o nim tylko tyle, że ruszy w październiku. Kalendarz koncertów dostępny jest na oficjalnej stronie.
- Z kolei nad samym morzem niedługo otwarty zostanie Browar Port Gdynia. Będzie to miejscówka restauracyjna, z widokiem na Zatokę Gdańską. Ekipa właśnie poszukuje osób do pracy w restauracji. Szczeóły znajdziecie tutaj.
- Nowy browar we wrześniu wystartuje także w Starogardzie Gdańskim. Wiemy o nim na razie tylko tyle, że sprzęt dostarcza Kaspar Schultz: warzelnia 15 hl oraz tanki 30 hl.
- Kilka miesięcy temu informowałem Was, że w Hajnówce powstaje browar Markowy. Okazuje się, że stoją za nim osoby związane z browarem Reden. Niedługo poznamy więcej szczegółów na temat terminu startu oraz sprzętu.
CIEKAWOSTKI:
- W zesżłym tygodniu odbył się III Kłodzki Konkurs Piw Domowych. Zwycięzcami zostali: Andrzej Miller (Witbier) oraz Michał Stefaniak (APA).
- Poznaliśmy nieco więcej szczegółów na temat pierwszej edycji PiwoWarZone, czyli wrocławskich konfrontacji piwowarów domowych. Odsłona numer jeden odbędzie się 3 października w ZUPie, a kategoriami będą Witbier i Red IPA. Rozpiskę znajdziecie tutaj.
- Browar Stu Mostów startuje w kolejnym konkursie, tym razem na Dolnośląski Produkt Roku. Jeśli chcecie oddać głos na ekipę, wejdźcie na tę stronę i rzućcie okiem na prawy górny róg. Klik!
- Dowiedzieliśmy się, gdzie – po rozstaniu z Wąsoszem – swoje piwa będzie warzył Olimp. Wybór padł na Browar Bytów, nieczynny od 2006 roku. Według kilku źródeł Olimp stał się właścicielem browaru. Sprzęt to: warzelnia 35 hl, fermentory 125 hl, tankofermentory 75 i 40 hl oraz leżaki po 100 hl.
WYDARZENIA:
- Od dzisiaj do niedzieli (23.08) potrwa trzecia edycja Beerweekendu. W krakowskiej Fabryce po raz kolejny poleje się kilkanaście kraftowych piw, a dodatkowo będzie można zobaczyć piwne filmy.
- Jutro (22.08) w Pubie Włodkowica 21 we Wrocławiu odbędzie się premiera piwa Stopro!, które Doctor Brew przygotował dla sklepu internetowego Stoprocent.pl. Na tapecie pils.
- Organizatorzy ujawnili szczegóły Brackiej Jesieni, która w tym roku odbędzie się w dniach 4-5 września, oczywiście w Cieszynie. Zainteresowanych odsyłam do rozpiski programu.
- W dniach 10-11 października w Opolu po raz drugi będzie miał miejsce Opolfest, czyli tamtejsze święto piwa, wina i sera. Na uczestników czeka kilka atrakcji, w tym także konkurs piw domowych. Szczegóły znajdziecie na tej stronie.
- Poznaliśmy datę Lubelskich Targów Piw Rzemieślniczych: 28-29 listopada. Organizatorzy na razie nie pochwalili się szczegółami imprezy, więc póki co czekamy, aż ta strona przyniesie jakieś informacje.
(Visited 1 221 times, 1 visits today)
Nie Cottbuser, tylko Chociebuskie! Piwo to nie jest niemieckie, tylko Łużyckie! Chociebuż to Łużyce, region zamieszkały przez jedyny słowiański naród bez państwa, będący pozostałością po Słowianach Połabskich (Obodrytach, Wieletach itp.), nasi bardzo bliscy krewni, bliżsi nawet niż Czesi i Słowacy! Mówią językami dolnołużyckim i górnołużyckim, również bardzo podobnymi do polskiego! Niestety w skutek wieloletniej germanizacji Serbowie Łużyccy są narodem na skraju zaniku. Niemcy od lat z jednej strony dają im swobodę, a z drugiej po cichu germanizują, chcąc pozbyć się Słowian z „ich” ziem. W rzeczywistości ziemie te należą do Łużyczan od czasów, kiedy państwo niemieckie jeszcze nie istniało!
Także nie Cottbuser, a Chociebuskie! Łużyczanie to nasi bracia, trzeba ich wspierać!