Raduga odpala petardy, Browar Zakładowy szykuje się do debiutu, a Piwoteka z Janem chce spalić nam przełyki.
Masz piwnego newsa, którym chciałbyś się podzielić? Napisz do mnie na FB lub wyślij maila na adres jerry.brewery@gmail.com.
NOWE PIWA:
- Puławskie Trzy Korony uwarzyły IPA o parametrach 7% alko, 15,5 Blg i 70 IBU – Skydiver. Najważniejsze są jednak chmiele: Iunga, Magnat i – bardzo celnie – Puławski.
- Dziś zostanie zaprezentowane światu drugie piwo z browaru Golem. W poznańskiej Piwnej Stopie poleje się Mazal Adar Dagim (żeby było łatwo zapamiętać :D) – American Wheat (4,2% alko, 30 IBU) z chmielami Mosaic, Tomahawk i Cascade oraz mirtem cytrynowym.
- Znamy szczegóły pierwszych piw Browaru Zakładowego. Są to: Pierwsza Zmiana (Polish Pale Ale, 12 Blg, chmiel Cascade PL), Czarna Robota (Żytnio Owsiany Stout, 5,5 Blg, 42 IBU), Produkt Wzorcowy (AIPA) oraz Bumelant (Polish Dark Ale).
- Pora na kolejny chmielowy tydzień z Artezanem. Tym razem w nasze łapy trafi ASAP – Double IPA o mocy 8%, chmielone na aromat Simcoe, Amarillo i Rakau.
- Piwoteka wraz z Browarem Jana uwarzyła kooperacyjne piwo – Brown Porter o nazwie Fraszka Jana. Wisienką na torcie jest dodatek – papryczka Carlina Reaper, jeśli wierzyć twórcom, najbardziej ostre cholerstwo na świecie.
- Rye American Pale Ale to styl, po który niedawno sięgnął browar Solipiwko. Efekt nosi nazwę Clint, ma 12 Blg ekstraktu, 4,7% alkoholu oraz 42 IBU goryczki.
- sIPAj to angielskie IPA od browaru Maryensztadt, które pojawi się w sprzedaży po weekendzie. Trunek ma 15 Blg i 6,4% alkoholu.
- Pinta podkręciła swoje Black IPA do wersji imperialnej i tak powstało Hopus Jambo – Imperial BIPA o ekstrakcie 19,1 Blg, mocy 7,9% i 83 IBU. Chmiele: Magnum i Simcoe.
- Raduga serwuje długo wyczekiwane piwa: RISa i Baley Wine Big Sleep. Ten pierwszy dostępny jest w dwóch wersjach – klasycznej jako Potiomkin (24 Blg) oraz lżejszej (20 Blg), leżakowanej z płatkami po beczce po Bourbonie, Night Fever. Premiera będzie miała miejsce 4 marca w Samych Kraftach, a dwa tygodnie później z oficjalną wizytą browar wpadnie do rzeszowskiej Starej Drukarni.
- Trzecim piwem z browaru Deer Bear będzie Black IPA o nazwie Blackout. Trunek o ekstrakcie 16 Blg (7,4% alko) nachmielono odmianami Citra, Simcoe i Cascade.
- Ciemne Pale Ale, tyle że z mniejszym woltażem, szykuje Hopkins. Mowa Cieni ma 4,9% alkoholu, 12,5 Blg oraz 36 IBU.
- Spring Creek to nowy wywar Karpat Zdrój. Podkarpacki browar zaserwuje nam White IPA (5,6% alko, 14% ekstraktu) chmielone odmianami Equinox, Belma, Amarillo, Cascade i Galaxy.
- A co tam Panie, u Hopium? A dla odmiany premiera. Penelope Trus to piwo przygotowane z myślą o Dniu Kobiet. Na tapecie Pale Ale z dodatkiem truskawek i kakaowca. Piwo ma 14 Blg, 5% alko. i 20 IBU.
- Poznaliśmy szczegóły kooperacji Birbanta i Chmielarnii. Blame Canada to FES z syropem klonowym i płatkami dębowymi.
- Fenomen to najnowsze piwo browaru Ursa Maior, dedykowane podróżnikowi Aleksandrowi Dobie. To Session IPA o mocy 4,9% i ekstrakcie 12,2%.
- Najnowszym piwem od browaru Wrężel będzie Aframon Saison – nazwa mówi wszystko. To przeżarty przez belgijskie drożdże (no bo jakie by inne) Saison z dodatkiem korzenno-pikantnego aframonu madagaskarskiego.
- Nowy tydzień i nowe piwo Pałacyku Łąkomin. Jeleń Szóstak to Belgian Tripel o parametrach: 20 Blg, 8,5% alkoholu i 32 IBU.
NOWY BROWAR:
- Browar Uniejów to nowy browar restauracyjny, który wystartuje 22 kwietnia. Wiadomo o nim, że będzie warzył na sprzęcie firmy Kaspar Schulz.
CIEKAWOSTKI:
- Wybrano trzecią kadencję zarządu Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Prezesem został Michał Jaskólski, a pozostałymi członkami zostali: Czesław Dziełak, Dawid Kulbicki, Mikołaj Borzyszkowski, Artur Kamiński, Krzysztof Toczyski i Paweł Leszczyński.
- Trzech Kumpli szykuje szkło firmowe i to nie byle jakie! Będzie to Can Glass, czyli szklanka w kształcie puszki. Zobaczcie to cudo tutaj.
- Poznań także doczeka się swoich bitew piwowarów! 10 marca startują Poznańskie Bitwy Piwne, a pierwszym gatunkiem będzie APA.
WYDARZENIA:
- Dziś równolegle odbędzie się premiera kooperacyjnego piwa Pracowni Piwa i Piwnego Podziemia – Juicy Wave w aż pięciu knajpach. W Warszawie trunek poleje się w Samych Kraftach Vis A Vis i Hoppiness, w Krakowie w Tap House i House Of Beer, z kolei w Poznaniu w Fermentowni. Start o 20:00. A tutaj możecie zobaczyć jego etykietę.
- Również dzisiaj, w katowickiej Kontynuacji zaprezentuje się nowe piwo Browaru Jana – Vato Loco to West Coast IPA o ekstrakcie 16,5 Blg i 60 IBU. Impreza startuje o 21:00.
- 10 marca (czwartek) w warszawskim Jabeerwocky królować będą piwa bezglutenowe w ramach imprezy Mr Glut(en) No Here. Na kranach pojawią się m.in. dwa trunki od Kormorana.
- 20 marca to data III Łódzkiego Konkursu Piw Domowych. Rywalizacja toczy się w trzech kategoriach: Munich Dunkel, Dry Stout i Imperial IPA. Szczegóły znajdziecie tutaj.
- Także 20 marca będzie miał miejsce finał V Szczecińskiego Konkursu Piw Domowych. Kategorie: Imperial Stout, Tripel IPA, Hopless IPA (chmiel tylko na goryczkę) i Vienna Lager.
(Visited 606 times, 1 visits today)
Te RISy z Radugi to dwa różne piwa o dwóch różnych ekstraktach – 24 i 20. Night Fever, czyli dwudziestka nie była leżakowana w beczce po bourbonie, tylko leżakowana z płatkami maczanymi w bourbonie. No i jest już w sklepach ;]
Thx (y)
„Ciemne Pale Ale” – ja rozumiem, ze moze byc cos takiego jak BLACK IPA, ale to juz chyba lekka przesada? 😉
Heh, być może masz rację, ale rozumiem, co towarzystwo chce przez to zasugerować: to coś jak Black IPA, tyle że lżejsze i mniej goryczkowe. Inna sprawa, że nazwałbym to Black Ale 😉
Black Session IPA bylaby jeszcze bardziej sexi 😉
Wszystko zależy od IBU – gdyby trzymać się nazistowskich zasad klasyfikacji to Session IPA ma więcej izoalfakwasów od Pale Ale. Analogicznie Black Session IPA powinna być bardziej gorzka od Black Ale. Hesus, jak ja tego nie lubię 😀
Ale nazistowskie klasyfikacje (o ile mówimy o BJCP2015) nie przewidują czegoś takiego jak ciemne pale ale, a black session IPA jeszcze udałoby się wydumać. 😉 Parametrami można by to podciągnąć ewentualnie pod American Brown Ale… ale tu się pewnie charakterystyka nie będzie zgadzać.
No, pozostaje mieć nadzieję, że piwo będzie dobre. 🙂
Wiem wiem, mówię o rozrównieniu Session IPA od APA. 🙂
I tak, zgadzam się – jeśli piwo będzie dobre, to się może nazywać nawer Wungiel Pejl Ejl 😉
„Mazal adar dagim”, nie „mazar”, to od szczęścia po hebrajsku 😉
Dzięki za czujność 🙂