Drugie rodzime gose, kolejne sahti i polsko-duński żur – świat piwa przynosi nam kolejne ekscytacje.
Masz piwnego newsa, którym chciałbyś się podzielić? Napisz do mnie na FB lub wyślij maila na adres jerry.brewery@gmail.com.
NOWE PIWA:
- Pracownia Piwa w zeszły piątek świętowała trzecie urodziny. Z tej okazji na rynek trafiły dwie nowości. 5, czyli kolejna kooperacja z SzałemPiw, to stout z dodatkiem pieprzu. Moc 5,6%, 14 Blg oraz 25 IBU. Drugim debiutantem jest piwo nazwane po prostu Urodzinowe – weizen nachmielony odmianą Nelson Sauvin. Moc 5%, 13 Blg oraz 13 IBU.
- Inny krakowski browar, Twigg, uwarzył Black IPA o nazwie Dark Matter oraz American Wheat White Dwarf. Wielu danych na temat tych piw nie ma, wiadomo tylko, że pojawią się podczas Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa.
- Mały Kurek „porzuca” Belgię i przenosi się do USA. Nowe piwo duetu z Wrocławia, Szach Mat, będzie AIPA (6,2% alko, 43 IBU, chmiele Topaz, Citra, Amarillo, Centennial, Cascade) ze słodem żytnim w zasypie. Zadziwia jego ilość – ponad 50%!
- Azacca – to nazwa nowej odmiany chmielu z Ameryki, po którą w swoim nowym Single Hop IPA postanowili sięgnąć chłopaki z Doctora Brew. Co więcej, mamy także do czynienia z Single Maltem – użyto bowiem wyłącznie słodu Pale Ale. Cyferki: alkohol 6,2%, ekstrakt 16%, IBU 71.
- Reden przygotował na Warszawski Festiwal Piwa Pale Ale chmielone tylko jedną odmianą – nowozelandzką Southern Cross. Od niej swoją nazwę wzięło samo piwo – Krzyż Południa. Moc 4,9% alkoholu wyciągnięte z 13 Plato.
- Doczekaliśmy się! Już wkrótce do sklepów trafi drugie polskie komercyjne gose, a jego autorem jest browar Piwoteka. Ten słono-kwaśny specyfik będzie nosił nazwę Zacny Zalcman, będzie miał 4,5% alkoholu, a jego smak wzbogaci kolendra.
- Ale to nie ostatnia nowalijka z Piwoteki. Otóż browar szykuje dla nas Single Hop IPA, nachmielone charakterystycznym japońskim Sorachi Ace – Mawashi Geri. Piwo będzie miało 6% alkoholu oraz 57 IBU.
- Szykuje się kolejne sahti Made In Poland! Odpowiada za nie browar Bazyliszek, który właśnie wypuścił Jelonki – piwo o mocy 9% i wysokim jak na styl IBU – 18. To za sprawą użycia dwóch odmian chmielu: Strisselspalt z Francji oraz Admirala z UK. Piwo powinno być już dostępne w warszawskich multitapach. Ale może by tak coś do innych miast, koledzy, podrzucić?
- Kolejny romans świata piwa i muzyki. Otóż Big Cyc dorobił się dedykowanego piwa, którym będzie American Wheat uwarzony przez browar Piwna. Jego premiera odbędzie się na Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa. O szczegółach Krzysztof Skiba opowiedział Bartkowi Nowakowi – KLIK.
- Amerykańską Pszenicę szykuje także browar Szpunt. Piwo będzie nosiło nazwę po prostu American Wheat. Zostało nachmielone odmianami Citra, Amarillo i Centennial. Moc 5,6%.
- Przefermentowało! Kooperacyjne piwo Pinty i To Ol skończyło pracować i już dziś będzie dostępne na Warszawskim Festiwalu Piwa. Mamy do czynienia z Sour Rye Pale Ale o mocy 4,5%, nazwane Kwas Alfa. Tutaj możecie przeczytać relację z warzenia.
- Reaktywowany browar w Grodzisku wkrótce zaoferuje nam cztery piwa. Bernardyńskie ma być „mocnym pszenicznym” (weizenbock?), Piwo z Grodziska wiadomo – grodziszem, natomiast Piwo Naturalne będzie, zakładam, lagerem w dwóch odsłonach: z dodatkiem czarnego bzu oraz porzeczki.
- Piwno-muzycznych kooperacji ciąg dalszy. Tym razem do gry wkracza Behemoth oraz browar Perun. Szczegółów póki co nie mogę ujawniać, ale szykuje się gruba akcja 🙂
- Mikkeller przygotował piwo dedykowane na rynek polski! 330 ml Do Nieba to IPA nachmielona odmianami Mosaic, Liberty i Citra. Według autorów ma być bardzo sesyjna i pijalna.
CIEKAWOSTKI:
- EB – reaktywacja. Kultowe w latach 90. piwo (chyba tylko ze względu na dobry marketing) wraca na półki polskich sklepów. Przykład marki 10,5 pokazuje, że sentyment, o którym konsumenci tak często mówią w badaniach, nie przekłada się na rzeczywistość sprzedażową. No ale może tym razem będzie lepiej.
- Kto liznął choć trochę ekonomii, ten wie, że wprowadzanie ceny minimalnej za produkt ogólnodostępny to – mówiąc delikatnie – zbrodnia na konsumentach. Nie przeszkodzi to państwu polskiemu podnieść ustawowy koszt alkoholu – nowy ma podobno obowiązywać od 2016 roku, a jego celem jest rzekomo walka z alkoholizmem. Według nowych wytycznych za pół litra piwa zapłacimy nie mniej niż 4 zł, co w sumie miłośników kraftu nie rusza, ale koncerny i browary regionalne już z pewnością tak. Tutaj znajdziecie szczegóły pomysłu.
Edit: sprawa póki co rozeszła się po kościach.
NOWY LOKAL:
- Warszawa znów ma powody do radości. Oto na ul. Chmielnej 27/31 (czyż można wymarzyć sobie lepszą nazwę?) już wkrótce otworzy się kolejna knajpa – Hoppines Beer & Food. Co ważne, patronat nad miejscówką objęła Pracownia Piwa, także w stolicy już nikt nie będzie musiał narzekać na brak ich trunków.
WYDARZENIA:
- W ten weekend, 25-26 kwietnia, we wrocławskich Zaklętych Rewirach odbędzie się święto miłośników tatuaży – Tattoo Konwent. Dlaczego o tym informuję? Ponieważ z imprezą współpracują organizatorzy Beer Geek Madness i dlatego w jej ramach będzie można nabyć puszki Heady Toppera, a także spróbować piw przygotowanych z myślą o BGM2.
- Poznaliśmy datę otwarcia innej nowej miejscówki na piwnej mapie Warszawy. Jabeerwocky, którego właścicielem jest Rafał Kowalczyk, zaprasza 15 maja od godziny 19:00.
(Visited 37 times, 1 visits today)