Zawiercie, a zarazem polski kraft, wzbogaciło się o kolejny browar i to raczej z tych, których poczynania będziemy śledzić z uwagą.
Kto by pomyślał, że to małe miasto (niewiele ponad 50 tys. mieszkańców) leżące pośrodku Jury Krakowsko-Częstochowskiej dorobi się dwóch stacjonarnych browarów? A jednak – 18 lat temu w Zawierciu wystartował Browar Na Jurze, który sławę zyskał dzięki współpracy z Pintą, przebywając drogę od nudnej firmy regionalnej do coraz odważniejszego kratowca.
W tym roku ruszyła druga piwna firma – Browar Jana, powstała przy hotelu VillaVerde. Jednak za sprawą dużego sprzętu (warzelnia dwunaczyniowa 20 hl, cztery tanki 20 hl i siedem tanków 45 hl), który dostarczył polski producent Minibrowary, warzy nie tylko dla gości, lecz także butelkuje swoje wyroby, a nawet udostępnia moce zaprzyjaźnionym browarom – Solipiwko i Setce.
Piwowarem w Browarze Jana jest doskonale znany w piwnym świecie Wiktor Saczuk. Na start przygotował cztery piwa sygnowane własną marką oraz dwa kooperacyjne. Ja, zgodnie ze swoim zwyczajem, wybrałem jedno – APA Hopok – do testu, po przeprowadzeniu którego stwierdzam, że chętnie sięgnę po kolejne.
ZAPACH: ach, uwielbiam ten moment, gdy zrzucam kapsel z butelki, a spod niego ulatnia się cudowny owocowy miks. Wtedy wiem, że człek, który warzył piwo, ma o tym pojęcie. Hopok z miejsca potwierdza umiejętności Wiktora. Wspaniale pachnie słodką pomarańczą i kwaskowatą cytryną, a także muska nos odrobiną nafty. Jak to w APA bywa wyczuwalne jest także zboże.
PIANA: drobnopęcherzykowa biała czapa. Gęsta i o ładnym lacingu.
KOLOR: złoty, klarowny.
SMAK: Hopok reprezentuje półsłodką frakcję APA, w której wyraźnie czuć słodową podbudowę, a owoce (ze szczególną rolą pomarańczy) mamią zmysły słodyczą. Zostaje ona skontrowana mocarną (na pewno więcej, niż 35 IBU) goryczką o akcencie grejpfrutowym.
Browar Jana startuje z wysokiego „C” i zachęca do sięgnięcia po kolejne wywary. Takoż w najbliższym czasie uczynię.
HOPOK
Browar Jana
American Pale Ale
Warka: 08.03.16
Skład: woda; słód Pale Ale; chmiel Magnum, Mosaic, Centennial; drożdże US-05
Cyferki: alkohol 5,6% obj., ekstrakt 12,5%, 35 IBU
Cena: 6,50 zł (Regionalne Alkohole, Kraków)
Soundtrack: z Browarem Jana pragnę przywitać się nową, rewelacyjną piosenką niezawodnej Adele. Heloł!