Podwójne urodziny w Pracowni, rocznica założenia PSPD i powrót zasłużonego chmielu – ciekawy tydzień nam się zapowiada.
Masz piwnego newsa, którym chciałbyś się podzielić? Napisz do mnie na FB lub wyślij maila na adres jerry.brewery@gmail.com.
NOWE PIWA:
- Santcti Lucas ma wreszcie dla nas swoje pierwsze piwo o nazwie City Stout. To FES o mocy 6,8% alkoholi i ekstrakcie 16 Blg. Tym razem obyło się bez dodatków i udziwnień – pierwsze skrzypce mają grać słody i chmiele.
- Nowy trunek browaru Twigg będzie nosił nazwę New Born. To żytnie IPA nachmielone odmianą Jarillo. Moc: 5,2% alkoholu, goryczka: 55 IBU.
- Browary Nyskie szykują kolejnego reprezentanta serii Aroma Single Hop (trochę to naciągane IMO). Tym razem głównym bohaterem będzie chmiel Mosaic. Premiera jeszcze w styczniu.
- Tempa nie zwalnia Artezan, który już szykuje nowe piwo o nazwie Elektrolit. Będzie to Sour Ale z chmielem Sorachi Ace i Morelami, zakwaszane bakteriami kultury piekarniczej.
- Rudolf to najnowsza propozycja Browaru Jana. Na tapecie mocny koźlak – 8,5% alkoholu.
- Tattoed Beer stawia na słowiańskie chmiele. Najnowszy wywar browaru to IPA o nazwie Slavia. Szczegóły dotyczace cyferek i konkretnych gatunków chmielu nie zostały podane.
- Browar Dukla ujawnił pierwsze szczegóły dotyczące swojej czarnej, ekstraktywnej perły. Okazuje się, że będzie to Porter Bałtycki o ekstrakcie 21 Blg. Z opisu można wywnioskować, że piwo poleży do tegorocznych Świąt.
- Pierwszego APA dorobiła się właśnie Baba Jaga. Hern nachmielono odmianami Zeus Mosaic, Simcoe i Cascade. Piwo ma 40 IBU oraz 5,6% alkoholu.
- Pinta butelkuje swojego India Pale Lagera – HopLaaga, który objawił się jako jedna z Pint Miesiąca. Etykieta jak zawsze na propsie.
- Gloger odświeża wiuzerunek i receptury swojej klasycznej serii. Pierwszym trunkiem są Nocne Antały – Marcowe o mocy 5% i goryczce 21 IBU.
- Moda na Double IPA wróciła. Po Kingpinie swojego reprezentanta stylu proponuje Piwne Podziemie. Będzie to Single Hop El Dorado o mocy 8,6% alkoholi i 18 Blg.
- Do wypuszczania nowości wraca Beer City. Najnowszym piwem ekipy będzie APA Machina. Trunek o mocy 5% alkoholu i 12 Blg ekstrakt nachmielono odmianami Mosaic i Sticklebract.
- Hopium sięga po pszenicę. Wheatold Gombrowitz to Weizen o mocy 4,5% alkoholu, doprawiony skórką cytryny oraz pieprzem Guinea.
- Fabrica Rara porzuca na chwilę herbatę na korzyść zielonego pieprzu. Pepper to APA o mocy 5,4% alkoholu, nachmielone odmianami Mosaic, Citra, Simcoe i Cascade.
- India Pale Ale w wydaniu amerykańskim to najnowsza propozycja Nepomucena. Piwo nachmielone odmianami Cascade, Centennial, Chinook, Simcoe i Summit legitymuje się parametrami: alkohol 6,5% obj., 15,4 Blg oraz 46 IBU.
NOWY BROWAR:
- W Poniatowej, niedaleko Opola Lubelskiego, powstaje nowy browar rzemieślniczy – Browar Zakładowy. Tworzą go m.in. ludzie związani z Piwnym Lublinem. Niedługo start!
CIEKAWOSTKI:
- 30 stycznia 6. rocznicę powstania świętuje Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. Ależ ten czas leci…
- Zakończyły się zapisy na drugą edycję Warszawskich Bitew Piwnych. Na zwycięzcę całorocznej rywalizacji czeka znakomita nagroda – możliwość uwarzenia piwa w browarze Hopium.
- Znamy kategorie Warszawskiego Konkursu Piw Domowych. Są to: owocowe Berliner Weisse, Tea APA, FES, AIPA według z góry narzuconej receptury, Sahti, Quadruppel, Doppel Rauchbock oraz cydr. Szczegóły znajdziecie tutaj.
- Oficjalnie poznaliśmy drugiego gościa Beer Geek Madness 4. Będzie nim japoński browar Baird Beer, z którym w zeszłym roku Pinta uwarzyła Porter Bałtycki.
- Dobre Info dla miłośników eksperymentów z chmielem. Na rynek ma powrócić odmiana Canadian Red Vine, znana jeszcze z XIX w. Szczegóły „odzyskiwania” i historię chmielu poznacie w tym tekście.
- Organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Piwa szykują dla nas trzy rodzaje szkła. Dwa już znacie: to shaker i Craft Master One, a trzecim jest nowy, przepiękny kieliszek Harmony od Rastala.
WYDARZENIA:
- Dziś dwóch członków Pracowni Piwa świętuje swoje urodziny (Tomek i Kuba). Z tej okazji chłopaki przygotowali specjalne piwo o nazwie 22, o którym pisałem w zeszłym tygodniu. Premiera połączona ze świętowaniem będzie miała miejsce dziś o 19:00 w krakowskim Tap House.
- Jutro w Zielonej Górze odbędzie się pokaz warzenia piwa przygotowany przez tamtejszy oddział PSPD. Impreza będzie miała miejsce w browarze Haust i ruszy o godzinie 12:00.
- Również jutro odbędzie się premiera nowego piwa Trzech Kumpli – zapowiadanego tydzień temu Belgian IPA Goedemorgen. Wydarzenie startuje o 19:00 w stołecznym Hoppiness.
WYCIĄG BLOGERSKI:
- Koledzy blogerzy biorą się za wywiady, z czego jako (trochę już były) dziennikarz niezmiernie się cieszę. Jednym z nich jest Maciek z No To Po Piwku, który przemaglował ekipę browaru Golem.
- Blog Kilka Słów O Piwie przeprowadził plebiscyt na najpopularniejszypiwny lokal w Warszawie. Jesteście ciekawi, kto wygrał? Sprawdźcie koniecznie!
- Alechanted postanowił przeprowadzić ciekawy eksperyment, a mianowicie przygotował palone słody w domowym piekarniku. Jak mu wyszło? Tutaj znajdziecie odpowiedź.
- The Beervault + felieton = celny strzał. Tym razem będzie o leżakowaniu w drewnianych beczkach. Ma rację?
(Visited 569 times, 1 visits today)
Nie rozumiem tej polityki WFP. Jestem z Warszawy, więc regularnie uczęszczam na festiwal 🙂 I na BGM czy na beerweeku można zrobić jakieś fajne szkło typu tumbler, ipa glass, stout glass (po raz pierwszy w Polsce) czy hamburg. Nawet na hevelce było american wheat glass. Natomiast u nas, 3 edycje w tym: teku, craft master one i shaker. Ja rozumiem, że to ma być jakaś pamiątka ale można by mrugnąć okiem do beergeeków i dać im jakieś fajne szkło a umówmy się, że 3 ww. szkła fani craftu raczej posiadają. Po drugiej edycji już byłem zły to dostałem shakera. A teraz po 3 edycji co dostaje? 2 szkła, które już były i kieliszek do wina, w limitowanej ilości do kupienia na wstępie tylko dla osób z biletem premium za 150zł.
Well, nie mnie tłumaczyć kwestie sporne. 🙂
Niemniej – chociaż jestem wielkim fanem eleganckiego szkła do piwa – w czasie festiwali aż takiej uwagi do niego nie przykładam. Ma być po prostu praktyczne.
PS: ale że Harmony to kieliszek do wina? na tej zasadzie jest nim też teku, edel,zaś tumbler to szkło do koniaku. 😉 W tej materii Ameryki już nie odkryjemy, więc fajnie, że w ogóle pojawia się jakiś nowy wzór.
Teku i Edel są do piwa. Przynajmniej wg producentów. Harmony wg rastala jest do czerwonego wina. Z resztą mniejsza o to, rozumiem o co Ci chodzi 🙂 z festiwalowym szkłem ok, też się zgadzam ale jakieś fikusne festiwalowe też bym chętnie w domu trzymał. Umówmy się że na festiwalu służy mi 2-3 dni, potem dużo dłużej